გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ანბანი, ფერები, ახალი სიტყვები
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ნათია კაპანაძე
|
სწავლების საფეხური
|
IV კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
8მოსწავლე, არ მყავს განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მიერ მითითებული ინსტრუქციების მოსმენა
და გაგება. ნაცნობ სიტყვებზე აგებული ტექსტის მოსმენა და თარგმნა. მოსწავლეებს აქვთ
ხმამაღალი კითხვის უნარი
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან ანბანი, ფერები და ფლობენ ბუკის მოხმარებას
|
თანმიმდევრობა
|
Aფაზა/გამოწვევა
აქტივობა1
ბავშვებს ვაჩვენებ პლაკატებს და სურათბს კომპიუტერის საშუალებით, სადაც
მოცემულია ანბანის ასოები სხვადასხვა ფერებით. ვუხსნი თუ რომელია ესა თუ ის ასო და
რაფერია იგი.
დრო:10წთ
Bფაზა/ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა2
ჯგუფური
მუშაობა
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად, თითოეულ ჯგუფს ეძლევა ანბანის სურათები:
Iჯგუფი-Aასო,
IIჯგუფი-Bასო,
IIIჯგუფი-Dასო.
მათ უნდა მოიძიონ ინგლისურის საგანმანათლებლო თამაშებში ეს ასოები და
მათი გამოყენებით შემდგარი სიტყვები
დრო:წთ
აქტივობა3
მოსწავლეები უსმენენ აუდიო მასალით ახალ სიტყვებს რამოდენიმეჯერ და იმეორებენ
დრო:7წთ
Cფაზა/რეფლექსია
აქტივობა4
დასკვნითი
ნაწილი
მასალის ათვისების ხარისხის შემოწმების მიზნით მოსწავლეები პასუხობენ
ინდივიდუალურად მათ მიერ საგანმანათლებლო თამაშებში მოძიებული სიტყვების თარგმანს
დრო:10წთ
აქტივობა5
საშინაო
დავალება
წიგნიდან და საგანმანათლებლო თამაშებიდან ეძლევათ ტექსტი მოსაძიებლად,
რომელშიც იქნება გამოყენებული გაკვეთილზე მოსმენილი სიტყვები. წერითი დავალებისათვის
ეძლევათ რვეულებში გამოწერილი სიტყვები, რათა გამოწერონ და განამტკიცონ გაკვეთილზე
მოსმენილი მასალა
|
შეფასება
|
შეფასების
რუბრიკები:
სიტყვების წარმოთქმა გასაგებად.
ჯგუფური მუშაობა,ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობის პროცესში.
კითხვებზე პასუხი.
|
საგანმანათლებლო რესურსები და საკლასო მენეჯმენტი
|
სახელმძღვანელო-English
World1,კალმები, სამუშაო რვეულები,პლაკატები, ბუკი და პროგრამა
Elernic
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მინიმალური
|
საშუალო
|
მაღალი
|
ხმამაღალი კითხვის
უნარი
|
უჭირს კითხვა, კითხულობს დიდი პაუზებით; სიტყვებს უმეტესად არასწორად
გამოთქვამს, ინტონაცია ცუდია
|
კარგად კითხულობს, მაგრამ ზოგორთ სიტყვას არასწორად გამოთქვამს. ინტონაცია
ძირითადად კარგია
|
კითხულობს გაბმულად და უშეცდომოდ, ინტონაციაც შესაბამისია
|
საშინაო დავალებასთან
შესაბამისობა
|
არ შეესაბამება დავალებას
|
მიყება ინსტრუქციებს, მაგრამ ზედაპირულად
|
ყველა ინსტრუქცია გათვალისწინებულია, დავალება სრულყოფილადაა შესრულებული
|
ჯგუფური მუშაობა
|
არ ღებულობს მონაწილეობას
|
თანამშრომლობს კლასელებთან და შეუძლია დავალების შესრულება ნაწილობრივ
|
აქტიურადაა ჩართული მუშაობაში. შეუძლია იყოს კარგი პრეზენტატორი
|
პროგრამა elernic-ში მუშაობა
|
არ იცის პროგრამაში მუშაობა, ფაილების მიღება-გადაგზავნა, ვერ იყენებს საგანმანათლებლო
თამაშებს
|
ნაწილობრივ იცის პროგრამაში მუშაობა, ფაილების მიღება-გადაგზავნა, საგანმანათლებლო
თამაშების გამოყენება. საჭიროებს მასწავლებლის დახმარებას
|
დამოუკუდებლად მუშაობს პროგრამაში, კარგად იცის ფაილების მიღება-გადაგზავნა,
საგანმანათლებლო თამაშების გამოყენება
|
უცხო სიტყვების
ცოდნა
|
არ იცის
|
იცის მაგრამ უჭირს მათი გამოყენება
|
იცის კარგად და მათი გამოყენებით შეუძლია წინადადების შედგენა
|
მთლიანი შთაბეჭდილება
|
მიზანი არ არის მიღწეული, მოთხოვნების უმრავლესობა არაა გათვალისწინებული
|
მიღწეულია გარკვეული მიზანი, მოთხოვნები ზოგადად გათვალისწინებულია
|
ყველა მიზანი სრულყოფილადაა მიღწეული
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
Sporting tradition
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ნათია კაპანაძე
|
საგნები
|
ინგლისური ენა
|
სწავლების საფეხური
|
IX კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
არ არის განსაკუთრებული მიდგომის
საჭიროების მქონე მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეებმა შეისწავლონ სპორტის სხვადასხვა
სახეობების სახელწოდებები, მათთან დაკავშირებული ინფორმაცია და ახალი სიტყვები
|
წინასწარი ცოდნა
|
ფლობენ ზოგად ინფორმაციას სპორტის
სახეობებზე, ასევე კომპიუტერის გამოყენებას
|
თანმიმდევრობა
|
Aფაზა/გამოწვევა
აქტივობა 1
მოსწავლეებს კომპიუტერის საშუალებით
ვუჩვენებ სხვადასხვა სპორტული თამაშების ნაწყვეტს, ვეკითხები თუ რა იციან ამ თამაშების
შესახებ და ასევე ვასწავლი მათ ინგლისურ მნიშვნელობას. დრო:10წუთი
Bფაზა/ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 2
ჯგუფური მუშაობა
მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფად,
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა სხვადასხვა სპორტული თამაშის სურათები. პირველმა ჯგუფმა უნდა
მოიძიოს ინფომაცია ინტერნეტის საშუალებით ფეხბურთზე, მეორე ჯგუფმა რაგბზე, ხოლო მესამე
ჯგუფმა კი კალათბურთზე.
დრო:10წუთი
აქტივობა 3
მოსწავლეები აუდიო მასალით უსმენენ
ტექსტებს სპორტულ თამაშებზე, რომელშიც მოცემულია სამივე თამაშზე ინფორმაცია.
დრო:10 წუთი
აქტივობა 4
დასკვნითი ნაწილი
მასალის ათვისების ხაისხის შემოწმების
მიზნით მოსწვლეებს ვუსვამ შეკითხვებს და მპასუხობენ ინდივიდუალურად.
დო:10
წუთი
აქტივობა 5
საშინო დავალება
წიგნიდან ეძლევათ ტექსტი, რომელშიც
მოცემულია გაკვეთილზე მოსმენილი მასალა. ამ მასალის გამოყენებით მოსწავლეებმა უნდა
გამოთქვან საკუთარი აზრი სპორტის ამ სახეობებზე: ფეხბურთი, კალათბურთი და რაგბი.
წერითი დავალებისათვის ეძლევათ გაკვეთილის შესაბამისი სავარჯიშოები სამუშაო რვეულიდან.
დრო:5 წუთი
|
შეფასება
|
შეფაებისათვის ვიყენებ
რუბრიკებს:
·
ტექსტის მოყოლა გასაგებად.
·
მთავარი თემისა და ინფომაციის
ამოცნობა, გაგება.
·
ჯგუფური მუშაობა, ჯგუფის წევრების
ჩართულობა მუშაობის პროცესში.
·
დავალებასთან შესაბამისობა.
·
მთლიანი შთაბეჭდილება.
|
საგანმანათლებლო რესურსები და საკლასი
მენეჯმენტი
|
სახელმძღვანელო:TOP SCORE 3, კალმები, სამუშაო რვეულები, კომპიუტერი,
პლაკატები, CD.
|
კრიტერიუმები
|
მინიმალური
1-3
|
საშუალოზე
დაბალი
4-6
|
საშუალოზე
მაღალი
7-8
|
მაქსიმალური
9-10
|
ტექსტის მოყოლა გასაგებად
|
უჭირს მოყოლა, ყვება დიდი პაუზებით. სიტყვებს
უმეტესად არასწორად გამოთქვამს. არ სვამს მახვილებს, ინტონაცია ცუდია
|
ცდილობს კარგად მოყვეს, თუმცა არ გამოსდის.
მახვილებს იშვიათად სვამს, ინტონაციას არაუშავს
|
კაგად ყვება, მაგრამ ზოგიერთ სიტყვას არასწორად
გამოთქვამს. მახვილები უმეტესად სწორია. ინტონაცია ძირითადად კარგია
|
ყვება გაბმულად და უშეცდომოდ. მახვილებს სვამს
სწორად და ინტონაციაც შესაბამისია
|
მთავარი თემისა და ინფორმაციის ამოცნობა,
გაგება
|
უჭირს მთავარი თემის ამოცნობა. ვერ იგებს
ინფორმაციას და ვერ ახერხებს მის ამოცნობას დახმარების გარეშე
|
ძნელად მაგრამ მაინც ახერხებს მთავარი თემის
ამოცნობას. ცდილობს მაგრამ უჭირს მოცემული ინფორმაციის გაგება
|
არ უჭირს მთავარი თემის ამოცნობა, თუმცა სრულყოფილად
ვერ იგებს მას
|
ადვილად ახერხებს მთავარი თემის ამოცნობას
და არ უჭირს ინფორმაციის გაგება
|
ჯგუფური მუშაობა
|
არ ღებულობს მონაწილეობას
|
ცდილობს ჩაერთოს მუშაობაში
|
თანამშრომლობს კლასელებთან და ნაწილობრივ
შეუძლია დავალების შესრულება
|
აქტიურადაა ჩართული მუშაობაში. შეუძლია იყოს
კარგი პრეზენტატორი
|
დავალებასთან შესაბამისობა
|
არ შეესაბამება დავალებას
|
მიჰყვება ინსტრუქციათაგან ზოგიერთს
|
მიჰყვება ინსტუქციებს, თუმცა ზედაპირულად
|
ყველა ინსტრუქცია გათვალისწინებულია, დავალება
სრულყოფილადაა შესრულებული
|
მთლიანი შთაბეჭდილება
|
მიზანი არ არის მიღწეული, მოთხოვნების უმავლესობა
არაა გათვალისწინებულია
|
მინიმალურად არის მიღწეული დასახული მიზანი.
გათვალისწინებულია ზოგიერთი მოთხოვნა
|
მიღწეულია გარკვეული მიზანი, მოთხოვნა ძირითადად
გათვალისწინებულია
|
ყველა მიზანი სულყოფილადაა მიღწეული
|
No comments:
Post a Comment